MO ČRS Stráž pod Ralskem - Informace - Závody


Rybářské závody na Velké Rašelině

   Opět po roce uspořádala v sobotu 13. května 2023 naše místní organizace Českého rybářského svazu rybářské závody na rybníku Velká Rašelina. Už v pátek v podvečer se nás na chatě sešlo několik členů organizačního výboru, abychom vše připravili na druhý den. Bylo třeba tzv. vypíchat závodní místa, tedy místa kolem celého rybníku, kdy se dá chytat, uvařit guláš, připravit dřevo na uzení, prostě práce se tady našla. Vytyčili jsme celkem 35 lovících míst, po vymíchání guláše do studena jsme zalehli do postelí, ráno byl budíček už před pátou hodinou.

   Snad díky předešlým covidovým rokům má mnoho z nás potřebu dohnat, co jsme v té době různých zákazů a omezení zameškali či prostě jen nestihli, a na registraci a rozlosování lovících stanovišť přišlo mezi půl šestou a šestou hodinou ráno neuvěřitelných více než 40 rybářů. Nikdo takový zájem skutečně nečekal, proto jsme se rozhodli vypíchnout ještě dalších 5 míst, tedy na celkových čtyřicet. I přesto jsme museli některým zájemcům, kteří přijeli až kolem půl sedmé, celou situaci vysvětlit a nabídnout aspoň čerstvou kávu, ale místo u rybníku už pro nejméně 6 zájemců nezbývalo.

   Tak jako každoročně byly závody dvoukolové, začínali jsme v 7 hodin, po dvou hodinách proběhlo sčítání a měření, závodníci se přesunuli na stanoviště vylosovaná pro druhé kolo, a běželi se rychle občerstvit. Někdo polévku, někdo guláš, klobásku z udírny, nebo třeba jen kafe a kousek dobré buchty, co nám připravily naše členky a manželky. Od 10 hodin jsme pokračovali v závodu, druhé kolo, jak již to bývá, bylo na úlovky trochu slabší, ale i tak vcelku slušné.

   V pravé poledne došlo k druhému měření a vážení, následoval úklid lovících míst, sčítání úlovků a vyhodnocení výsledků. Mezi tím bylo další kolo občerstvení. Letošní ročník rybářských závodů na Velké Rašelině vyhrál bezkonkurenčně Lukasz Sosnowski, který nalovil přes 13 metrů ryb, stříbro obsadil Libor Bína a bronz získal Pavel Kraus, na oceněných pozicích se ještě umístili jako čtvrtý Ladislav Tichovský a pátý Pavel Kaufmann. Všichni si ze závodu odnesli hodnotné ceny, které zcela jistě využijí v rámci svého tak krásného koníčka, jakým je právě rybaření, první tři pak obdrželi ještě krásné poháry. Největší rybou závodu byl amur 61 cm, kterého zdolal Josef Husák a též si odnesl drobnou výhru a sošku ryby. Po vyhlášení pak následovali různé debaty mezi přítomnými a malých či větších skupinkách, převážně na rybářská témata, někteří pokračovali na další rybářské závody konané v ten samý den na jiném místě.

   Závěrem bych chtěl poděkovat jednak všem účastníkům závodu, těm, na které již nezbylo místo u rybníka s ještě jednou omlouvám (příští rok proběhne registrace trochu jinak), stejně tak moc děkuji všem členům realizačního týmu, kteří se podíleli na přípravě a chodu závodů, našim členkám, přítelkyním, manželkám, které pro nás připravili něco sladkého a pomohly s obsluhou, losováním, ale taky roznášely tekutou pomoc kolem vody, v neposlední řadě pak patří dík městu Stráž pod Ralskem za finanční podporu z grantového fondu. Myslím, že letošní rybářské závody se opravu povedly, těším se již na příští rok. Mladší rybáře do 15 let věku pak zvu na dětské závody, které uspořádáme už 16. září opět na Velké Rašelině. Všem čtenářům Varty pak přeji klidné a pohodové léto, členům Petrova cechu mnoho velkých úlovků. Petrův Zdar.

                                                                                                          Bc. Luboš Plešinger

                                                                                              jednatel MO ČRS Stráž pod Ralskem

 

Kalenář akcí

Únor
Po
Út
St
Čt
So
Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
Svátky
Akce
Brigáda
Matěj

Počasí